Dołącz do nas:

Stomatologia

Stomatologia

Stomatologia laserowa - nieinwazyjne leczenie zębów

Stomatologia laserowa to zabiegi stomatologiczne z zastosowaniem najnowocześniejszych laserów medycznych.

Lasery to urządzenia, które można zastosować właściwie w każdej dziedzinie stomatologii. Bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu zachowawczym, w którym skutecznie zastępują tradycyjne wiertła. Są nieocenionym narzędziem także podczas wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów, wymagających najwyższej dokładności i delikatności, jak chirurgia stomatologiczna, implantologia czy periodontologia.

Zastosowanie laserów we współczesnej stomatologii a zwłaszcza chirurgii, staje się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie stąd, że stomatologia laserowa pozwala na osiąganie zdecydowanie lepszych efektów leczenia, niż przy użyciu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych.

Lasery w stomatologii

Lasery znajdują coraz większe uznanie wśród specjalistów różnych dziedzin stomatologii, którzy włączają je do swojej codziennej praktyki lekarskiej. Posiadają bowiem szerokie spektrum zastosowań, które obejmuje działania przeciwzapalne, przeciwbólowe, bakteriobójcze i biostymulujące.

W najlepszych gabinetach stomatologicznych Pacjenci mogą skorzystać z laserowego leczenia zębów z wykorzystaniem:

  • laserów terapeutycznych o małej oraz średniej mocy, które mają właściwości biostymulujące i dlatego są wysoce efektywne w działaniach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych (fotomodulacja lasera działa przeciwbólowo i wspomagająco na proces gojenia);
  • innowacyjnych laserów o dużej mocy, które umożliwiają przeprowadzenie bardziej wyrafinowanych zabiegów z zakresu chirurgii.

Laserowe leczenie zębów w Krakowie

Laseroterapia znajduje zastosowanie w następujących dziedzinach stomatologii.

Laserowe wybielanie zębów to bardzo skuteczna metoda w walce o piękne, białe zęby. Umożliwia usunięcie nawet długotrwałych plam i przebarwień. Zęby po zabiegu mogą stać się jaśniejsze nawet o 8-10 odcieni. W porównaniu do innych metod charakteryzuje się krótkim czasem potrzebnym na skuteczne wybielenie zębów. Laser przyśpiesza działanie żelu, dzięki czemu całość zabiegu trwa 45-60 minut. W parze z tempem idzie także jego bezpieczeństwo. Podczas wybielania nie dochodzi do przegrzania nerwu zęba, co w znacznym stopniu wyeliminowuje możliwość wystąpienia nadwrażliwości zarówno w trakcie zabiegu jak i po nim. To także bezpieczny czas dla szkliwa, w którym nie ma ryzyka wystąpienia mikrouszkodzeń szkliwa.

stomatologia laserowa

 

 

W leczeniu zachowawczym lasery stomatologiczne umożliwiają precyzyjne usunięcie próchnicy i eliminację bakterii. Stomatolog bowiem precyzyjnie nakierowuje wiązkę światła na zajęte próchnicą miejsca, co umożliwia dokładne ich oczyszczenie. W ten sposób zostają usunięte jedynie zainfekowane tkanki, a zdrowa część zęba pozostaje nienaruszona.

 

Nowoczesne lasery skutecznie zastępują narzędzia chirurgiczne oferując bezpieczną dla organizmu i precyzyjną wiązkę światła. Laser pracuje bowiem bardzo płytko, przenikając do wąsko określonych tkanek (bardzo precyzyjne cięcia), co pozwala pozostawić okolice zabiegowe w stanie nienaruszonym. W związku z tym, zabieg chirurgiczny przy użyciu lasera jest dla Pacjenta bardziej komfortowy oraz trwa o wiele krócej, niż podczas stosowania tradycyjnych metod.

Laser może być stosowany w obrębie metalowych elementów w jamie ustnej bez obawy o zaistnienie interakcji. Wykorzystywany jest przy takich zabiegach z zakresu implantologii, jak: wycięcie wędzidełka, wycięcie dziąsła przed wyciskiem protetycznym, operacja płatów, odsłonięcie i czyszczenie implantów. Jest to również jedyna skuteczna metoda leczenia zapaleń tkanek przy implantach, tzw. periimplantitis.

Laseroterapia wspomaga klasyczne leczenie kanałowe w zakresie opracowywania i sterylizacji kanałów zębowych. Laserem docieramy w te miejsca kanałów korzeniowych, z których trudno usunąć resztki zainfekowanej miazgi nawet najcieńszymi narzędziami endodontycznymi. Ponadto energia świetlna lasera umożliwia głęboką dezynfekcję ścian kanałów korzeniowych.

Laseroterapia pozwala na skuteczne leczenie chorób przyzębia w różnym stadium, bez inwazyjnej ingerencji chirurgicznej. Minimalna inwazyjność zabiegów stwarza najkorzystniejsze warunki dla gojenia się zmian występujących w chorobach przyzębia. Laser skutecznie usuwa bakterie z kieszonek dziąsłowych i powierzchni poddziąsłowych korzeni. Pozwala także na bezbolesne usunięcie ziarniny zapalnej.

Zalety laserowego leczenia zębów

  • Szerokie spektrum zastosowań – lasery stomatologiczne można zastosować praktyczne we wszystkich dziedzinach stomatologii: chirurgia, periodontologia, endodoncja, stomatologia zachowawcza, pedodoncja, stomatologia estetyczna.
  • Bezpieczeństwo – praca laserem odbywa się bezkontaktowo co istotnie zmniejsza ryzyko przeniesienia zakażenia, a jest to zwłaszcza ważne w dobie koronowirusa.
  • Niska inwazyjność zabiegu – bezkontaktowe zabiegi oznaczają także minimalną ingerencję w tkanki Pacjenta, wymaganą do skutecznego przeprowadzenia leczenia.
  • Bezbolesność – dzięki wykorzystaniu lasera wiele zabiegów stomatologicznych można przeprowadzić zasadniczo bezbólowo, bez konieczności stosowania środków znieczulających albo ograniczając ich użycie do minimum. Jest to szczególnie ważne u osób z chorobami, które mają przeciwwskazania dotyczące stosowania środków znieczulających, np. u alergików czy osób objawiających paniczny strach przed znieczuleniem iniekcyjnym oraz u dzieci.
  • Precyzja – promień lasera działa tylko tam, gdzie jest to konieczne. W ten sposób usunięte zostają wszystkie zainfekowane tkanki, a zdrowa część zęba pozostaje nienaruszona.
  • Przyspieszone gojenie – zastosowanie lasera w stomatologii zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia. Istotnie zmniejsza obrzęk i wysięk oraz znacząco przyspiesza gojenie się ran.

Stomatologia laserowa odmieni Twoje spojrzenie na wizyty u dentysty!

Lasery stomatologiczne są ciągle udoskonalane i unowocześniane, gdyż ich producenci mają świadomość, że ich powszechne zastosowanie to niedaleka przyszłość. W naszym Centrum w Krakowie już dziś możesz skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą laseroterapia. Umów wizytę, zapraszamy.

Centrum Medycyny Laserowej
ul. Dobrego Pasterza 118C/LU6
31-416 Kraków