Postępowanie przed i po laseroterapii
Informacje zawarte na stronie obejmują wszystkie zabiegi z zastosowaniem LASERA, w tym: usuwanie owłosienia, rozjaśnianie skóry, poprawa napięcia skóry, odmładzanie i terapia w przypadku problemów naczyniowych.
+ - Podstawowe informacje
- Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych jest unikanie ekspozycji na słońce przez min. 7 dni przed i po zabiegu.
- W celu przeprowadzenia skutecznej i bezpiecznej procedury zabiegowej przedstaw lekarzowi prawdziwą, aktualną historię medyczną.
- Działania niepożądane są tymczasowe i niezbyt częste, ale mogą obejmować: hiperpigmentację (zmiana koloru skóry na ciemniejszy), hipopigmentację (spadek poziomu pigmentu w skórze), lekkie lub umiarkowane poparzenia lub pęcherze, przejściowe zaczerwienienie, obrzęk pęcherzykowy (małe różowe/czerwone guzki/pęcherzyki, podobne do "gęsiej skórki"), obrzęk i świąd w leczonym obszarze, siniaki i brak pożądanych rezultatów.
- Pacjentka będąca w ciąży powinna być świadoma, że zmiany hormonalne mogą w negatywny sposób wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo procedury z wykorzystaniem światła lasera – ciąża jest przeciwskazaniem do wykonywania tego typu zabiegów.
+ - Postępowanie przed zabiegiem
- Minimum na trzy dni przed planowanym zabiegiem należy unikać AHA, BHA, hydrochinonu i pochodnych, retinolu/retinoidów, aspiryny, leków typu: Tazorac, Differin oraz produktów zawierających witaminę E.
- Pacjent powinien przyjść na zabieg z czystą skórą w okolicy, która ma zostać poddana zabiegowi.
- Minimum 1 tydzień przed planowanym zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce.
- Osoby z opalenizną powinny odczekać co najmniej dwa tygodnie z wykonaniem zabiegu w celu uniknięcia dodatkowego uszkodzenia/poparzenia skóry.
- Należy unikać stosowania balsamów samoopalających minimum trzy dni przed zabiegiem.
- Obszar poddawany zabiegowi powinien być gładko ogolony.
- W przypadku procedury usuwania owłosienia pacjent powinien zaprzestać woskowania lub wyrywania włosów minimum trzy tygodnie przed zabiegiem.
- W przypadku podatności na występowanie opryszczki przed przystąpieniem do zabiegu należy zażyć leki przeciwwirusowe (rekomendacja lekarza prowadzącego).
- Pacjenci stosujący lek Accutane w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zabiegiem nie mogą być poddani procedurze laserowej.
- Po zabiegu nie należy podejmować żadnej aktywności fizycznej lub działań, które mogą prowadzić do zwiększenia temperatury ciała lub ciśnienia krwi.
- W przypadku podatności na reakcje alergiczne należy poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego.
+ - Pielęgnacja pozabiegowa
- Unikaj ekspozycji na słońce i/lub opalania minimum przez 2 tygodnie po zabiegu.
- Jeśli pojawią się pęcherze nie należy ich przekłuwać.
- Jeśli skóra ulegnie uszkodzeniu należy zastosować maść z antybiotykiem i kontynuować jej aplikację aż do wygojenia.
- Nie wolno zrywać skóry/strupków ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych.
- W przypadku wystąpienia dyskomfortu po zabiegu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych (np. Tylenol).
- W celu złagodzenia uczucia gorąca po zabiegu można zastosować okład z zimnych ręczników, z lodu lub nałożyć żel aloesowy.
- Co najmniej dwa tygodnie po zakończeniu terapii lub do momentu całkowitego wygojenia skóry należy unikać dodatkowych zabiegów laserowych, procedur mechanicznego lub chemicznego złuszczania skóry.
- Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnych rezultatów terapii i ich podtrzymania oraz uniknięcia przebarwień konieczne jest stosowanie kremu o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem słonecznym (UVA, UVB) SPF 40 lub SPF 50.
+ - Postępowanie w przypadku laserowego usuwania owłosienia
- Osoby z owłosieniem w kolorze rudym, szarym lub blond powinny zdawać sobie sprawę, że w ich przypadku zabieg epilacji może być mniej skuteczny.
- W okolicy poddanej zabiegowi może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które utrzymują się średnio do 72 godzin. Jeśli utrzymują się dłużej wówczas można stosować miejscowo preparaty łagodzące, np. żel aloesowy lub hydrocortyzon.
- Na wypadnięcie włosów należy zaczekać min. tydzień.
- Po każdym zabiegu ilość owłosienia zmniejsza się o ok. 20-30-%.
- Po serii złożonej z 8-12 zabiegów redukcja owłosienia wynosi ok. 70-90%.
- Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów należy przestrzegać harmonogramu i wykonywać zabiegi w serii w określonych odstępach czasu.
+ - Postępowanie w przypadku laserowej terapii zmian naczyniowych
- Zażywanie przez pacjenta leków rozrzedzających krew lub kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia tego typu zabiegu.
- U pacjentów z zaburzeniami w układzie krążenia (diabetycy) lub pacjentów stosujących niewielkie dawki leków rozrzedzających krew lub kwasu acetylosalicylowego po zabiegu mogą pojawić się siniaki, wolniej przebiegać może proces gojenia.
- Na tydzień przed zabiegiem i tydzień po zabiegu - należy zaprzestać zażywania leków rozrzedzających krew lub kwasu acetylosalicylowego – jeśli lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę.
- Po zabiegu żyły mogą być czerwone i wypukłe.
- Łagodne do umiarkowanego zasinienie w leczonym obszarze może się utrzymywać do 2-6 tygodni po zabiegu.
- Przez 48 godzin po zabiegu należy unikać aktywności fizycznej w celu zapewnienia optymalnych rezultatów terapii.
- W przypadku gdy leczony obszar jest większy niż kwadrat o wymiarach 4x4cm, należy unieść leczoną część ciała wyżej na 4-6 godzin.
- Wizyta kontrolna powinna odbyć się po upływie ok. 6 tygodni po zabiegu.
- Większość pacjentów dla osiągnięcia zadowalających efektów wymaga przeprowadzenia 2-3 zabiegów zaplanowanych w odstępach 6-8 tygodni.
+ - Postępowanie w przypadku laserowej terapii rozjaśniającej przebarwienia
- Po zabiegu przebarwienia zmieniają kolor na szary i ulegają zaczerwienieniu. Przez następne 2-3 dni przebarwienia będą stawały się coraz ciemniejsze (ok. 2-3 razy ciemniejsze w porównaniu ze stanem przed zabiegiem).
- Przebarwione obszary w 5-7 dniu po zabiegu zaczną się złuszczać.
- Nie wolno zrywać złuszczającej się skóry/strupów ponieważ może to być przyczyną hipopigmentacji i blizn.
- Większość pacjentów dla uzyskania zadowalających efektów terapii wymaga przeprowadzenia 2-3 zabiegów w serii.
- Zaplanuj 1 tydzień na leczenie uzupełniające aby zlikwidować nadmiar pigmentu.
- Zaleca się regularne złuszczanie skóry w gabinecie i stosowanie preparatów rozjaśniających w codziennej pielęgnacji domowej aby podtrzymać efekty terapii.
+ - Postępowanie w przypadku laserowej terapii poprawy napięcia skóry
- Zabieg ten jest idealny dla pacjentów z wiotką skórą na szyi, dekolcie, ramionach i brzuchu.
- Podczas zabiegu pacjent będzie odczuwał ciepło, obszar poddawany zabiegowi będzie uwrażliwiony.
- W okolicy zabiegowej może pojawić się zaczerwienienie, tkliwość i niewielki obrzęk – zmiany te mogą utrzymywać się do 48 godzin po zabiegu.
- W celu uzyskania optymalnych i zadowalających efektów zazwyczaj należy przeprowadzić serię 6-12 zabiegów w odstępach co 1-2 tygodnie.